Page logo

Kaune populiarina daiktų atidavimo idėją

Kaune populiarina daiktų atidavimo idėją

Centre įsikūrusi parduotuvė, kavinė ir edukacijų erdvė „Mokslo kavinė“ penktadienį vienai valandai pavirs atiduotuve ir kvies kauniečius pasidalinti nebereikalingomis knygomis ir augalais. Jau 20-ąją daiktų atidavimo akciją organizuojanti šios erdvės puoselėtoja Živilė Petrusevičienė ragina lengvai atsisveikinti su nebenaudojamais daiktais ir suteikti jiems antrą gyvenimą.

Ragina atiduoti lengva ranka

Pašnekovė mena, kad iš pradžių buvo rengiamos mainymosi akcijos, tačiau ilgainiui suvokta, kad prasmingiausia yra atiduoti, o ne išmainyti daiktą į dar vieną, kad jis toliau funkcionuotų, tik jau pas naujus šeimininkus.

Jau tradicija tapusiose akcijose kiekvieną rugpjūčio penktadienį vyks teminiai daiktų atidavimai: nuo knygų, gėlių, indų, drabužių iki smulkmių iš kūdikio kraitelių ar mokyklos reikmenų. Dalyviai turi laikytis pagrindinės taisyklės: jei atnešto daikto niekas nepaėmė – reikia jį neštis atgal, nes nėra kur sandėliuoti.

Tiesa, Ž. Petrusevičienė sako, kad akcijose nemokamai paimti daiktą žmonės neretai drovisi ir jaučiasi nepatogiai, ji siekia pakeisti šį požiūrį, pirmiausiai iškeliant ekologiškumo ir vartojimo mažinimo svarbą. „Atiduoti daiktus lengva, jaučiamės pakylėti, švariname aplinką, o kai reikia priimti – būna sudėtinga. Kartą viena moteris už atiduotą megztinį spyrėsi būtinai nors kiek sumokėti. Beliko pasakyti, kad paliktų kažkiek vaikų ledams. Atiduotuvės esmė – kad visko mažiau išmestume. Verčiau – pasidalinkime su kitais“, – skatino pašnekovė.

Rugpjūtį „Mokslo kavinė“ rengs dar 5 daiktų dalinimosi akcijas: 7 d. bus atiduodami drabužiai ir aksesuarai, 14 d. – indai ir virtuvės prietaisai, 21 d. – mokykliniai reikmenys (uniformos, mokymosi priemonės), 28 d. – ikimokyklinukams skirtas renginys, kuriame bus dalinamasi kūdikių knygutėmis, žaislais, drabužėliais. Rugpjūčio 9 d. 11 val. akcija trumpam persikels į Šlienavą, ten bus kviečiama dalintis drabužiais, aksesuarais, batais, žaislais, knygomis, augalais, namų apyvokos reikmenimis, indais, savo užaugintomis daržovėmis ir pan.

Skatina tvarumą

Kavinė ne tik organizuoja dalinimosi akcijas, bet ir rengia edukacijas vaikams bei suaugusiesiems, kuriose supažindina su sveiku maistu, moko skaityti etiketes, pasigaminti nesudėtingus patiekalus. „Patogiausia pirkti tokį produktų kiekį, kurį iškart sunaudosi, tad sudedame produktų rinkinius ir prisegame receptus. Tarkim, gaminsite avinžirnius su šokoladu. Pirkinių dėžutėje rasite sudėta tik tai, ko reikia pagal receptą, ir iškart sunaudosite. Taip apsisaugosite nuo galimo maisto išmetimo“, – patarė Ž. Petrusevičienė.

Parduotuvėje skatinama tvarumo idėja: ekologiškos kosmetikos, higienos priemonės yra pateikiamos suyrančiose ar stiklo pakuotėse, šampūnai parduodami išvis be pakuotės, šiaudeliai – metaliniai ir pan., o pagamintus gėrimus išsinešti siūloma savo taroje.

Kavinukėje galima rasti nemasinės gamybos produktų, taip pat gaminama kava, arbata, glotnučiai, galima paragauti įdomesnių veganiškų ar žaliavalgiškų saldėsių. Beje, čia neišvysite naujų baldų, visi jie atkeliavo iš sandėliukų, palėpių ar sendaikčių turgų ir buvo pagražinti menininkės Enrikos Marozaitės.

Neseniai į parduotuvę atkeliavo VšĮ „Tapk laisvas“, dirbančios su intelekto negalią turinčiais žmonėmis, gaminiai. Parduotuvėje už auką siūloma įsigyti jų pagamintų daugkartinių medžiaginių maišelių maisto produktams ar dovanoms. „Dovanas patariame rinkti tokias, kurias galima panaudoti nuo – iki: ir pakuotę, ir vidų. Rekomenduojame jas dėti į medžiaginius maišelius, kuriuos vėliau panaudosite sveriamiems produktams: makaronams, agurkams ir kt. Vietoj gėlių, švenčių proga skatinu dovanoti daržoves, tarkim, pati kolegei gimtadienio proga padovanojau pomidoro daigų. Dabar jis gerokai išstypo ir pasitinka lankytojus prie kavinės įėjimo“, – sakė Ž. Petrusevičienė.

Naujienlaiškis

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį